Jak wiesz od końcówki października publikuję swoje przemyślenia na temat gamingu, esportu, gamedev na TikTok na tiktok.com/@tatagracza , dlaczego to robię i co mi to do tej pory dało chciałem zebrać w małym podsumowaniu.
Dlaczego TikTok?
Do aktywności na TikTok namówiła mnie Ewa, prowadzi tam swój kanał GrubyHR, na którym dzieli się wiedzą z zakresu HR, rekrutacji oraz podrzuca ciekawe porady dla młodych osób wchodzących na rynek pracy. Jej aktywność zachęciła mnie do podobnej aktywności, ale z mojej branży – gamingu i esportu. Sam wybór TikTok, zamiast YouTube, Twitch, czy innej platformy pasował mi, to krótkie materiały, nie muszą być mocno edytowane, można je nagrać bez studia i sprzętu, idealne do impulsywnych nagrań, działania ad hock – w sumie tak się zaczęło. Moim celem było połączenie pokoleń, wytłumaczenie tego co robię bardzo często i w pracy i na spotkaniach prywatnych – tłumaczenie tego czym jest gaming, esport, co oznaczają skróty używane przez dzieci, a często nierozumiane przez ich rodziców. Chciałem mówić jako rodzic gracza, z własnego doświadczenia – stąd nazwa TataGracza. Taki był zamysł, a jak się skończyło, o tym za chwilę.
Jak się zaczęła moja przygoda z TikTok?
Pierwsze nagranie było całkowicie spontaniczne, czekając na córkę pod szkołą powiedziałem sobie – a co tam, spróbuję, zaproszę rodziców do zadawania pytań i zobaczymy czy wyjdzie. Naprawdę miałem obawy, czy to co powiem faktycznie złapie, czy faktycznie dobrze zdefiniowałem problem.
Jak widzicie, zaprosiłem do zadawania pytań (nawet z literówką), a chwilę po tym posypały się pytania – ale nie od rodziców, a od młodych graczy. Wyglądało to jak wyzwanie, sprawdzenie czy naprawdę kumam co młodzi mówią – i padły pytania o drop, XD, LoL i lol, imao i LMAO, meme i wiele innych.
Na bieżąco odpowiadałem – jednak po kilku filmach pojawiły się już zupełnie inne pytania i prośby.
Ewolucja treści
Kolejne pytania moich obserwatorów dotyczyły wparcia dla nich, wyjaśnienia rodzicom tego jak ważne są dla nich gry, esport, kontakt społeczny w grach czy nawet zwykła komunikacja z nimi. Najczęściej padały pytania takie jak:
– jak zacząć karierę w esporcie
– jak wyjaśnić mamie albo tacie, że nie mogę zapauzowąc gry
– jak namówić rodziców na nowy komputer
– czy gry uczą zabijania lub powodują agresję
Oraz wiele innych pytań, ale wniosek był jeden – to nie rodzicie potrzebują mojej pomocy na TikTok, tylko ich dzieci potrzebują wsparcia, kogoś w wieku swoich rodziców, kto pomoże im wytłumaczyć czym jest esport, gaming, streaming – ich pasja.
Czyli co dalej? – Wujek dobra rada
Zmieniłem się, zmieniłem to co chcę przekazać przez ten kanał – wsparcie dla młodych, tych, którzy nie mają wsparcia lub zrozumienia u rodziców. Tworzę takie treści, aby z jednej strony przekonać młodych, że na graniu nie kończy się świat – jest nauka, jest sport, są znajomi w realnym świecie, ale także dostarczam im gotowy materiał do pokazania rodzicom. Są pierwsze sukcesy, w komentarzach pojawiają się sygnały, informację o sukcesie edukacyjnym rodziców, ale widzę także, że udaje się otwierać do rozmowę tych młodych ludzi – i to najbardziej mnie cieszy.
@tatagracza Porada dla rodziców graczy. ##zrozumiećgracza ##tatagracza ##fyp ##dc ##csgo ##fortnite ##lol ##callofduty
♬ Ice Dance (From “Edward Scissorhands”) – Ashton Gleckman
Co mi to dało? Po co to robię i dalej będę robić
Co dla mnie najważniejsze, to wsparcie i jakie mogę zapewnić młodym graczom, serce rośnie jak widzę komentarze – “w końcu udało mi się dogadać z mamą”, “pokazałem film i teraz w końcu rodzice rozumieją dlaczego granie jest takie ważne”, “nareszcie mogę spokojnie rozmawiać z kolegami, mama rozumie, że to ważne dla mnie znajomości” (oczywiście same komentarze musiałem przepisać, usunąć z nich błędy i szyk, aby były zrozumiałe także dla boomera).
Nie ukrywam, dało mi to trochę więcej pewności siebie, łatwiej mi jest stanąć przed kamerą, łatwiej mi jest odezwać się do kogoś nieznajomego w sieci (jeśli śledzicie moje media społecznościowe może wydawać się dziwne, ale mam z tym nadal problemy, aby odezwać się w ważnej dla mnie sprawie). Udowodniłem sobie, że mogę mówić nie tylko do moich dzieci, mojej rodziny, znajomych, współpracowników czy studentów w sposób zrozumiały, ale także dość duża grupa młodych ludzi rozumie mój przekaz. Dało mi to na tyle pewności siebie, aby zacząć nagrywać więcej niż TikToki (w sumie sami obserwujący o to poprosili. Na razie poszedł jeden, ale już w planach kontynuacja:
Dodatkowe korzyści to także utwierdzenie mojego syna, że coś tam na tym gamingu i esporcie się znam, udało mi się pomóc w rozkręceniu jego kanału na YT (ale o tym jak wpływa na niego streamowanie to już inna historia), udało nam się ruszyć ze stremem charytatywnym przy okazji #GraPaczka i rozpocząć współpracę z kilkoma markami (SPC Gear, Razer) a pojawiają się kolejni chętni do działania z Jeremim. Mnie cieszy możliwość jaką dają Jeremiemu marki, ale także jego rozwój i analizowanie swoich streamów czy pierwszych w życiu recenzji produktów.
Trochę statystyk
Na koniec trochę statystyk, jak to wszystko się układa po miesiącu od startu
- ponad 11 500 obserwujących
- ponad 30 000 wyświetleń profilu
- ponad 164 800 polubień filmów
- ponad 1 280 000 wyświetlenia filmu
- 42,5% kobiety, 57,5% mężczyźni
- na 1 półgodzinnym live było łącznie 522 widzów, najwięcej równocześnie 30, a wygenerowali 634 wyświetlenia
Zostaje mi tylko zaprosić was na @tatagracza na TikTok-u – zapraszam na https://www.tiktok.com/@tatagracza
Dziękuję