Monitor IIYAMA Gold Phoenix – czy warto zmieniać? – opinia

Monitor IIYAMA Gold Phoenix – czy warto zmieniać? – opinia

A dokładniej, czy warto inwestować w linię IIYAMA Gold Phoenix – sprawdziliśmy to na dwóch monitorach od IIYAMA – 27 calowy G-Master GB2790QSU-B1 i 25 calowy G-Master GB2590HSU-B1

Na wstępie co, w tanim jak na monitor gamingowy, znajdziecie

Gold Phoenix to najwyższa, najlepsza linia monitorów gamingowych od IIYAMA i słusznie oznaczona złotem. Na pokładzie znajdziemy to co jest najważniejsze dla graczy: odświeżanie 240Hz, czas reakcji na poziomie 1 ms, FreeSync Premium oraz matrycę Fast IPS. Nie jesteś graczem i nic Ci to nie mówi? Nie ma sprawy, już tłumaczę.

Częstotliwość odświeżania 240Hz

Częstotliwość odświeżania w skrócie to liczba odświeżeń obrazu ekranu na sekundę, wpływa to na płynność ruchu na obrazie. W komputerach biurowych stosuje się np. 60Hz i nie ma w tym nic złego, problem pojawia się, gdy to co na ekranie zmienia się szybko, a nie oszukujmy się – komórki w excelu szybko się nie zmieniają, nie w prędkością w milisekundach. I tak dla gracza różnica pomiędzy 60Hz, a 144Hz jest widoczna, a dla gier typu Valorant, Fortnite czy Call of Duty – widoczna różnica jest przy zmianie ze 144Hz, czy 165Hz na 240Hz. Tak dzieje się w wypadku zmiany ekranu w moim przypadku. Pomimo swoich lat staram się grać jak najlepiej to możliwe w gry FPS (potocznie zwane strzelankami) i testowałem zmianę postrzegania ruchu na 3 ekranach – 144Hz, 165Hz i właśnie na Gold Phoenix z 240Hz. I tak jak pomiędzy 144Hz i 165Hz nie widziałem zbytniej różnicy, tak przejście na 240Hz faktycznie robi robotę.
W skrócie ruch postaci na ekranie jest płynny, nawet przy dynamicznej akcji, przy szybkich zmianach nie trafiamy na “skoki klatkowanie – czyli przeciwnicy nie przeskakują z miejsca na miejsce – tylko płynnie przesuwają się nam przed celownikiem.
Należy też pamiętać, że sam ekran to jedno, ale warto wiedzieć jak zmienić częstotliwość odświeżania – jak to zrobić podpowiada wpis na stronie Microsoft: https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/zmienianie-cz%C4%99stotliwo%C5%9Bci-od%C5%9Bwie%C5%BCania-ekranu-w-systemie-windows-c8ea729e-0678-015c-c415-f806f04aae5a

Czas reakcji 0,4 i 1 ms

Tak, dobrze czytacie 0,4 milisekundy w wypadku 25 calowego G-Master GB2590HSU-B sekundy i 27 calowego G-Master GB2790QSU-B1 1 millisekunda – a tu dokładnie chodzi o to, w jakim czasie mogą zmieniać swoją zawartość piksele. Czyli nawet jeśli odświeżanie jest wysokie, to z niskim czasem reakcji obraz będzie rozmyty – połączenie wysokiego odświeżania i szybkiego czasu reakcji powoduje, że obraz nie dość, że jest płynny, to jeszcze wyrazisty i ostry.

Matryca Fast IPS

Nie wchodząc w głębokie techniczne opisy czym jest sama matryca IPS – w skrócie ten najpopularniejszy typ matrycy, budowy ekranu, pozwala na wierne odwzorowanie barw, głęboką czerń i utrzymanie wysokiej rozdzielczości. Ten typ matrycy jest wręcz idealny dla graczy, ale także dla grafików i kinomanów, którzy chętnie oglądają filmy na monitorze. Warto zatem zwrócić uwagę, przy zakupie monitora, czy mamy matrycę IPS. Fast IPS, a tym bardziej czy nie ma tam VA lub TN. Ja zostaje przy Fast IPS.

Dodatkowe zalety linii Gold Phoenix

Na wstępie skupiłem się na tym co jest dla mnie najważniejsze – częstotliwość odświeżania i czas reakcji – warto jednak zwrócić uwagę na pozostałe technologie zastosowane w Gold Phoenix, szczególnie, że dbają one zarówno o zdrowie graczy jak i gwarantują jakość sprzętu.

Redukcja niebieskiego światła – jak możecie wiedzieć, zbyt duże wystawianie się na działanie niebieskiego światła może prowadzić do problemów z widzeniem (zwyrodnienie siatkówki, plamki żółtej), dyskomfortu (suchość i/lub pieczenie oczu) ale także może zaburzać cykl dobowy i powodować problemy ze snem. W wypadku monitorów IIYAMA mamy możliwość redukowania niebieskiego światła, co może ograniczyć skutki długotrwałego siedzenia przed monitorem,

O oczy dba także Flicker-Free czyli technologia ograniczające problem z migotaniem obrazu, działa bowiem na regulację natężenia prądu. W połączeniu z redukcją emisji niebieskiego światła może faktycznie wpływać na ochronę wzroku.

Co dla mnie było zaskoczeniem, a jest stosowane coraz powszechniej to głośniki w monitorze – odkryte przypadkiem przy przełączaniu słuchawek, Nie używam głośników, ze względu na komfort domowników, ale ciekawie oglądało się seriale właśnie w ten sposób. Dla komfortu w monitorze znajdziecie także wyjście słuchawkowe, może to ograniczyć liczbę kabli na biurku przy komputerach stacjonarnych.

Jak już mowa o biurku, monitory wyposażone są w standardowe, dobrej jakości nóżki, ale można je podłączyć do dowolnego uchwytu w standardzie VESA, jest to oczywiście przydatne gdy mamy 2 lub więcej monitorów na biurku. Ah, dodatkowo – monitor ma funckje PIVOT, czyli możemy używać go bez problemu w poziomie, ale także w pionie.

Całość mogę spokojnie zamknąć gwarancją “zero martwych pikseli” i gwarancji na 3 lata w systemie “drzwi do drzwi” – jeśli producent to gwarantuje, to musi być pewny jakości swojego sprzętu, mnie to przekonuje.

Wrażenia z użytkowania GB2790QSU-B1 i GB2590HSU-B1

Dosyć o elementach, zakładam, że ważne dla czytelnika jest sam odbiór sprzętu, osobiste doświadczenia.

Jako, że wcześniej do grania korzystałem głównie z monitorów 144Hz i 165Hz (pomijam ekrany do pracy biurowej), to przejście na 240Hz jest naprawdę znaczące, widoczne, odczuwalne – polecam każdemu. Jeśli szukacie monitora do grania, w dobrej cenie, z optymalnymi parametrami – to z czystym sumieniem mogę polecić linię Gold Phoenix od IIYAMA. Gry są płynniejsze, obraz ostrzejszy a koniec końców przyjemność z grania jest na wyższym poziomie. Długie siedzenie przy ekranach jest faktycznie mniej męczące dla oczu, mniej boli głowa.

Sam testowałem dłużej większy ekran – 27 cali tym razem okazało się dla mnie bardzo dobrym rozwiazaniem. Nie widzę minusów – jakość wykonania, menu, dostępne opcje podłączenia, wszystko jest tu na najwyższym poziomie. Można bawić się do dodawanie opcji dla graczy – np. wirtualny celownik, ale czy faktycznie warto dodawać coś co podniesie cenę, a nie jest must have?

Jeremi dłużej testował 25 calowy G-Master GB2590HSU-B1, tu przesiadł się z niższej linii IIYAMA z Red Eagle G-Master GB2470HSU – mała różnica w wielkości (24 cele vs 25 cali), ale znaczące różnice w czasie reakcji z 0,8 do 0,4 ms i co jeszcze ważniejsze – zmiana częstotliwości ze 165Hz na 240Hz – w skrócie – wbija w fotel, faktycznie zmienia dużo w samej grze.

Jak całość wygląda na stonowisku

@tatagracza Odpowiadanie użytkownikowi @Road to 5k ♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

27 calowy jest na tyle lekki, że spokojnie nadaje się do zabrania na LAN-a.

@tatagracza #lanparty #gaming #warzone #cod #tatagracza #dc #fyp ♬ dźwięk oryginalny – TataGracza

Czy możemy zatem odpowiedzieć na pytanie – czy warto inwestować w linię IIYAMA Gold Phoenix?

Zarówno 27 calowy G-Master GB2790QSU-B1 i 25 calowy G-Master GB2590HSU-B1 są najtańszym wyborem w gronie minitorów dla graczy o podobnych parametrach, cena nie jest jednak w żaden sposób ograniczona jakością lub parametrami, te nie odbiegają niczym od innych propozycji na rynku.

27 calowy G-Master GB2790QSU-B1 powinniście znaleźć obecnie za około 2 300 zł.

25 calowy G-Master GB2590HSU-B1 to koszt około 1 400 zł

Oczywiście polecam – ocena 5/5, ekrany idealne dla graczy i osób profesjonalnie korzystających z komputera, szczególnie dla grafików, montażystów wideo.

Ceny na początek 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.