Social Games rośnie w siłę – w 2011 ponad milard dolarów?

2009 rok to gwałtowny wzrost popularności gier społecznościowych (social games) – obecnie gra o największej ilości graczy to CityVille (ponad 100 000 000 – sto milionów graczy miesięcznie – http://www.appdata.com/apps/facebook/291549705119-cityville) a dochody producentów z gier społecznościowych szacuje się już nie w milionach a miliardach dolarów rocznie.

W serwisach społecznościowych takich jak facebook.com, nk.pl czy hi5.com gracze stanowią często ponad połowę użytkowników, osoby te loguja się nie po to aby nawiązywać relacje społeczne, lecz głównie po to aby grać! A grając wydają coraz więcej pieniędzy na wirtualne dobra (krowy, domy, doładowania energii) oraz dostępy do gier (w pełni płatnych, jak i płatnych częściowo). Pieniądze jakie wydają na te wirtualne przyjemności nie są małe, to już ponad 510 milionów w 2010 roku, aż do 1 093 milionów przychodów w 2011 roku (wliczając też inne formy dochodów – patrz tabelka).

Prognozy wg mnie są niedoszacowanie, bazują one na wzroście popularności gier, ale nie biorą chyba pod uwagę zmiany nastawienia graczy do płacenia, szczególnie na rynkach wschodzących takich jak Polska. Na tych rynkach nie ma rozwiniętych działań cross-mediowych – łączących grę z rzeczywistością (np.: kupony rabatowe spięte z opakowaniami produktów w sklepach).

Największy procent zysków gier społecznościowych to wirtualne dobra, jednakże na znaczeniu nabierają także akcje partnerskie (połączone z afilacją usług partnerów gier) jak i działania reklamowe w grach i obok gier. To właśnie działania reklamowe w grach będą wzrastać w najbliższym czasie i w 2012 przychody z działań reklamowych w grach (in-game ads, product placement) powinny wyprzedzić drugą w chwili obecnej afilację.
W samych Stanach Zjednoczonych mniej niż 6% graczy stale wydaje pieniądze na zakupy w grach, ale oni już generuj a przychody szacowane na ponad 63 mln dolarów rocznie!

Teraz czekam „tylko” aby marketerzy, reklamodawcy w Polsce zrozumieli jak poprawnie wykorzystać te medium jako efektywny kanał reklamowy.

źródło danych: http://www.emarketer.com/Article.aspx?R=1008166

One thought on “Social Games rośnie w siłę – w 2011 ponad milard dolarów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.