Na początek kilka słów o tym, czym jest gra social (czy gra społecznościowa)?
Jeśli pamiętacie narodziny Facebook’a czy okres największej popularności Naszej Klasy to przypominacie sobie, rozgrywane w przeglądarce gry, do których można było zapraszać znajomych. Po co? Po to, żeby wysłali nam marchewki do zasadzenia na naszej farmie, lub aby zwerbować ich do walki we własnej mafii. Wtedy typowa gra social opierała się na kilku podstawowych założeniach:
- była prosta i dostępna dla przeciętnego użytkownika (jak Farmville Zyngi, nazywane swojego czasu grą dla „gospodyń domowych”)
- wykorzystywała bardzo proste relacje ze znajomymi (już samo posiadanie ich na liście pozwala nam uzyskiwać profity w postaci prezentów czy wsparcia w działaniu)
- opierała się o lekką tematykę (mówimy o tym „casual games”)
- była zawsze powiązana z mechanizmami portalu społecznościowego (wyznacznikiem były portrety znajomych u dołu ekranu pochodzące z Facebook’a czy NK.pl)
Z biegiem czasu (narodziny gier social to pierwsza dekada naszego wieku) gry social zaczęły się intensywnie zmieniać. Typowe Facebook’owe farmy straciły na popularności. W samym 2013 roku główny gracz na rynku, amerykańska Zynga, straciła prawie połowę aktywnych użytkowników (spadek z 72 milionów w roku 2012 do 39 milionów w roku 2013). Duży wpływ na to miało kilka faktów:
- zmiana preferencji graczy „casual” (znudzeni prostymi rozrywkami gracze zaczęli szukać „czegoś więcej” – lepszej fabuły, bardziej rozbudowanej mechaniki, bardziej złożonych relacji)
- rosnąca popularność urządzeń mobilnych (dla kilku minut gry łatwiej jest wyciągnąć telefon czy tablet)
- rosnąca „casualowość” gier hardkorowych (niektóre tytułu postrzegane jako „projekty dla prawdziwych graczy” stają się coraz bardziej lekkie i dostosowane do rynku sporadycznych użytkowników)
Dzisiaj gry social to dalej gry na kilka minut rozgrywki ze znajomymi, ale… także rozwiązania dużo bardziej zaawansowane jeśli chodzi o mechanikę. Jako przykład weźmy grę Galaxy of Freaks polskiej produkcji. Od strony tematyki gra ma lekką i prostą fabułę (w zasadzie zaznaczoną tylko projektem postaci)
Od strony mechaniki mamy do czynienia z grą, w której liczy się nie tylko posiadanie znajomych. Głównym elementem rozgrywki jest tryb multiplayer (gry wieloosobowej), pozwalający wyzywać innych na pojedynki. To, że są one proste i bazują na fizyce (jak Angry Birds firmy Rovio) nie ma znaczenia. Chodzi nam przecież o zabawę na tych kilka minut, kiedy stoimy w kolejce w banku, lub jedziemy tramwajem.
I tutaj pojawia się kolejny element układanki, pokazujący w jaki sposób zmienia się rynek gier social. W GoF można grać na telefonie, tablecie, komputerze (zarówno poprzez Facebook, NK.pl, jak i bezpośrednio w przeglądarce WWW).
Takie podejście pokazuje w znakomity sposób zmiany na rynku. Dzisiejsza gra social, bazuje na nieco innych zasadach. Kluczem jest specyfika rozgrywki, która musi być:
- krótka (bądź opierać się o krótkie sesje, tak aby można było grać w tramwaju)
- wieloosobowa (relacje powinny wykraczać poza zapraszanie znajomych i przesyłanie prezentów)
- prosta (ale nie tak prosta jak w przypadku gier social „poprzedniej generacji”)
W grę możesz zagrać na www.gofgame.pl