Czym jest Discord?

Czym jest Discord?


Jak korzystać z Discord? Co to jest Discord? Czy Discord jest bezpieczny? Jak zainstalować Discord? – takie pytania mogą wam się cisnąć na usta gdy wejdziecie w społeczność graczy, ale też coraz częściej w społeczności on-line osób urodzonych po 2005 roku.

Czym jest Discord?

W skrócie, Discord to narzędzie do komunikacji online, bardzo elastyczne pozwalające na dostosowanie do wielu potrzeb, do wielu zastosowań. Prosty do zainstalowania i rozpoczęcia przygody, ale rozbudowany i wszechstronny jeśli chcecie rozwijać na jego bazie szersze działania, stosować go na nowych lub sprawdzonych polach.

Discord to platforma do komunikacji tekstowej i głosowej, pozwala także na wymianę plików. Najprościej obecnie można porównać to rozwiązanie do Teams od Microsoft, albo takie Messenger, Zoom czy Google Meets na sterydach. Całość może wydawać się połączeniem czatu, aplikacji do prowadzenia forum czy konferencji wideo – może wydawać się skomplikowanie, ale nie wymaga od razu od użytkownika znajomości całości, korzystania ze wszystkich funkcji.

Aplikację można pobrać ze strony https://discord.com/download – tam też znajdziesz odnośniki do wersji na urządzenia mobilne.

Serwer Discord społeczności TataGracza

Skąd wziął się Discord?

Początkowo z serwerów Discord korzystały społęczności graczy, gdzie był on zamiennikiem dla np. TeamSpeak-a, ale z czasem rozszerzył się na kolejne grupy związane z grami, aby obecnie być stosowanym na wielu innych poziomach – w grach, do nauk, pracy, komunikacji praktycznie w dowolnym obszarze. Popularność zyskał m.in. pandemii, gdy potrzeby społeczne były masowo przenoszone do przestrzeni wirtualnej, oraz dzięki elastyczności i skalowalności rozwiązań.

Co to jest serwer Discord?

Discord można podzielić na dwa poziomy – konto oraz serwery.
Konto to po prostu nasze konto użytkownika, przez nie możemy kontaktować się z innymi użytkownikami, ale także dołączać do serwerów.
Serwer Discord to podstawowa funkcja Discord – to tam użytkownicy mogą się spotykać, rozmawiać, pisać ze sobą na określone lub luźne tematy.
Serwer Discord może zawierać dużo kanałów tekstowych jak i głosowych, a użytkownicy mogą mieć różne prawa na nich (np. tylko czytanie, lub tylko dodawanie reakcji na wpisy dla podstawowych uprawnień, gdy moderatorzy mogą na tych samych kanałach pisać). Takie ustawienia dają wiele możliwości, ale co najważniejsze ułatwiają zachować porządek w tym także ułatwiają kierowanie w odpowiednie miejsca w konkretnych tematach.

Serwer Discord Matura to Bzdura

Do czego można wykorzystać Discord?

W Polsce Discord ma coraz szersze wykorzystywania, kiedyś były to głównie społeczności graczy a teraz możemy trafić na serwery takie jak na przykład:

  1. Społeczności graczy: skupione dookoła ulubionych gier – zarówno prowadzone przez twórców gier jak i społeczności fanów. Znajdziecie tam kanały pomocne dla nowych graczy (poradniki, miejsce wsparcia dla nowych graczy), czy kanały głosowe pomocne w rozgrywkach on-line. Doskonałe miejsca do zbierania gildii, teamów, czy po prostu fanów gier
  2. Streamerzy, youtuberzy, cyfrowi twórcy: miejsce komunikacji twórców z fanami, miejsce dla społeczności, ale także dla osób bliżej związanych z twórcami (moderatorzy, współpracownicy). Dobre miejsce do kumulowania komunikacji z różnych źródeł.
  3. Nauka zdalna: Discord stał się popularnym narzędziem do zdalnej nauki w czasie pandemii, stanowiąc alternatywę dla Teams czy Zoom. Nauczyciele mogą tworzyć serwery dla swoich klas, tam udostępniając materiały, ale także tam mogą prowadzić interaktywne lekcje.
  4. Zainteresowania, hobby: serwery Discorda znajdziecie jak kiedyś kanały IRC dla różnych hobby czy grup zainteresowań. Od fanów pisarzy, gatunków literackich, przez serwery podróżnicze po nawet niszowe zainteresowania, wystarczy poszukać – albo założyć własny i tam zebrać osoby o podobnych zainteresowaniach.
  5. Biznes, marketing i współpraca: Kolejne firmy wykorzystują Discorda do komunikacji ze swoimi klientami i partnerami, ale także do komunikacji wewnętrznej. Nauka wyciągnięta ze sprawnej współpracy twórców gier z graczami (obecnymi lub potencjalnymi klientami) pokazała jak dobru może być to kanał komunikacji.

Mam nadzieję, że trochę wyjaśniłem temat – a jeśli macie pytania, to zapraszam na Discord (link do serwera znajdziecie na mojej stronie – tatagracza.pl)

Serwer Discord “Jak TO robić?” od Durex

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.